.

DOM JEDNORODZINNY W KATOWICACH GISZOWCU - PRZEBUDOWA

lokalizacja: Katowice
powierzchnia: ~ 84 m2 + piwnice 26 m2
typ: projekt budowlano – wykonawczy
inwestor: prywatny
autorzy: Marcin Jagiełło
data: projekt 2014, realizacja 2016-2017

Kolonia Giszowiec, to zabytkowe osiedle robotnicze w Katowicach, które powstało w latach 1907-1910. Całe założenie urbanistyczne wpisane jest do rejestru zabytków, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, było również tłem dla wielu filmów m. in. „Paciorków jednego różańca” Kazimierza Kutza. Większą część domów stanowią bliźniaki, parterowe domy z bardzo wysokim nieużytkowym poddaszem, każdy z tych domków jest inny i wyjątkowy.

Projekt przebudowy obejmuje połowę bliźniaka. Trudny temat z dwóch powodów, uzgodnień z konserwatorem zabytków oraz problemów konstrukcyjnych.

Dach dla obu części budynku to wspólna konstrukcja, wspólne płatwie połączone z krokwiami, powodują, że nie było możliwości wymiany tych elementów. W części objętej projektem oryginalne zostaną tylko ściany zewnętrzne, fragmenty drewnianego stropu i wspólne elementy konstrukcyjne dachu. Całe wnętrze zostało przeprojektowane tak aby zapewnić funkcjonalną przestrzeń mieszkalną dla jednej rodziny. Od strony wschodniej, pomiędzy domem a pomieszczeniem gospodarczym (dawny kurnik) został dobudowany taras dostępny z kuchni. Nieużytkowe poddasze zostało doświetlone poprzez dwa wole oka, dzięki temu uzyskaliśmy dwie sypialnie na pierwszym piętrze.