.

DOM JEDNORODZINNY W IMIELINIE

lokalizacja: Imielin
powierzchnia: ~ 155 m2 + garaż 16 m2
typ: projekt budowlano - wykonawczy
inwestor: prywatny
autorzy: Marcin Jagiełło
data: 2016

Projektowany dom zlokalizowany jest w Imielinie w woj. śląskim, niedaleko Mysłowic. Sąsiednia zabudowa bardzo chaotyczna i przypadkowa nie mogła być inspiracją dlatego skupiliśmy się na walorach i problemach samej działki oraz spełnieniu oczekiwań inwestora dotyczących funkcji.

Niewielka działka zmusiła nas do maksymalnego przybliżenia się budynkiem do granicy północnej, z tego powodu na północnej elewacji nie zostało zaprojektowane żadne okno co umożliwiło zbliżenie się do granicy na 3 metry. Dzięki temu uzyskaliśmy większy ogród po stronie południowej a cała strefa dzienna na parterze została otworzona na południe.

Z uwagi, iż funkcja na piętrze była zdecydowanie mniejsza powstały dwa użytkowe tarasy. Większy taras dostępny z głównej sypialni tworzy zadaszenie tarasu dostępnego ze strefy dziennej. Zadaszona jest również strefa wejściowa poprzez niewielkie wycofanie elewacji. Z uwagi na ograniczony budżet, budynek został wykończony głównie tynkiem, jedynie w strefie tarasu jak i wejścia głównego zdecydowaliśmy na zastosowanie droższego materiału, żaluzji drewnianej wykonanej z modrzewia syberyjskiego.